Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsi rəsmiləşdirilməsi üçün
• Doldurulmuş ərizə-anket (buradan yüklənə bilər vətəndaşlar üçün )( vətəndaşlığı olmayanlar üçün );
• Etibarlılıq müddəti birmiş və ya yararsız hala düşmüş pasportun surəti;
• 2 ədəd rəngli fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə);
• Üzərində fotoşəkil olan sənədlərdən birinin surəti -  Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi, Azərbaycan Respublikası tərəfindən verilmiş hərbi bileti, Azərbaycan Respublikası tərəfindən verilmiş sürücülük vəsiqəsi və ya şəxsiyyətini və ya vətəndaşlığını müəyyənləşdirən digər rəsmi sənədi.
Rüsum
• 10 ABŞ dolları dövlət dövlət rüsumu yalnız “money order” şəklində digər sənədlərlə birlikdə Səfirliyin Konsulluq bölməsinə təqdim edilmədir (Pay to the order of: Embassy of the Republic of Azerbaijan).
Müraciət forması
• Səfirliyin Konsulluq bölməsi Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsi rəsmiləşdirilməsinə dair müraciətləri yalnız poçt vasitəsilə qəbul edir. Müraciət zamanı poçt ödənişli geri qaytarılma zərfi (Express Mail, FedEx, UPS və ya DHL) mütləq sənədlərə əlavə olunmalıdır. Azərbaycan Səfirliyi poçt çatdırılmasının itkisinə görə heç bir məsuliyyət daşımır. Səfirlik poçtlarınızın izləmə nömrələrinin qeydiyyatını aparmır. Xahiş edirik tələb olunan sənədləri aşağıdakılara ünvana göndərin:
Diqqət!
• Azərbaycan Respublikası vətəndaşının və ya Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən müvafiq sənədlər mövcud olmadıqda, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyi və ya konsulluğu onun özü barəsində təqdim etdiyi məlumatların düzgünlüyünün yoxlanılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı vasitəsilə, müstəsna hallarda isə birbaşa Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanına sorğu göndərir. Bu halda ərizəçidən 10 ABŞ dolları əlavə rüsum tutulur.
• Diplomatik və ya xidməti pasporta malik olan, xarici ölkələrdə təhsil alan (müvafiq təsdiqedici sənəd təqdim edildikdə), dövlət xətti ilə pedaqoji fəaliyyət göstərən, xarici ölkələrin cəzaçəkmə müəssisələrindən azadlığa buraxılan, xarici ölkələrdən deportasiya, readmissiya, ekstradisiya edilən, insan alveri qurbanı olan, yaxud 18 yaşına çatmayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına ölkəyə qayıtmaq üçün pasportu əvəz edən qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə dövlət rüsumu tutulmur. Bu maddənin birinci cümləsində göstərilən hallardan başqa digər hallarda xarici ölkədə ümumvətəndaş pasportunu itirmiş və ya həmin pasportu oğurlanmış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı bu barədə xarici ölkənin müvafiq polis orqanı tərəfindən verilmiş təsdiqedici sənəd təqdim etdikdə ona qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə dövlət rüsumu tutulmur.

Required documents for issuance of Reentry Certificate
• Copy of one of the following documents - identification card, military ID, driver’s license or other official document proving identity and citizenship of the applicant.
• 10 USD. Only Money Orders are accepted. Please, make the payment to the order of the Embassy of Azerbaijan.
• Please, note that the Consular section of the Embassy accepts Reentry Certificate applications via mail only. The request must include a pre-paid return envelope (Express Mail, FedEx, UPS or DHL). The Embassy of Azerbaijan does not assume any responsibility for the loss postal delivery. As the Embassy does not keep tracking numbers of your mail, you are advised to keep a record of it in order to track your mail package returning to you. Please, send all the above-mentioned required documents to:
Important notice
• Only complete applications will be accepted. The Embassy reserves the right to ask for additional documents/information not mentioned in the list above upon the application processing.
• In the absence of the relevant documents confirming the identity of the citizen of the Republic of Azerbaijan or the stateless person permanently residing in the Republic of Azerbaijan, the person must first apply for determination of a person’s affiliation to the citizenship of the Republic of Azerbaijan
• The following persons are exempt from the fee - diplomatic or service passport holders, students studying abroad (upon submission of the relevant supporting document), persons engaged in pedagogical activity through the state line, released from foreign penitentiaries, deported, extradited from foreign countries, victims of human trafficking and persons under 18. Citizens who have lost their passports or have their passports stolen are also exempt from the fee (relevant confirmation document from foreign police authority must be submitted).