Vaşinqtonda türkdilli ölkələrin təşkilatçılığı ilə Novruz bayramı qeyd olunub
Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkmənistan və Özbəkistanın ABŞ-dəki səfirliklərinin təşkilatçılığı ilə Vaşinqtonda Novruz bayramı qeyd olunub.
Tədbirdə diplomatik korpus nümayəndələri, ABŞ dövlət qurumlarının təmsilçiləri, ictimaiyyət nümayəndələri, ekspertlər, eləcə də təşkilatçı ölkələrin icma üzvləri, tələbələr iştirak ediblər. Tədbirə ev sahibliyi edən Türkiyənin ABŞ-də səfiri Sedat Önal, Azərbaycanın ABŞ-də səfiri Xəzər İbrahim, həmçinin Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və Qırğızıstan səfirləri çıxış edərək türkdilli ölkələrin ortaq mədəni irsi olan Novruz bayramının qeyd olunmasından məmnunluqlarını dilə gətiriblər.
Qeyd olunub ki, Novruz dostluğun, yeni başlanğıcların bayramıdır və dünyaya sülh və bərabərlik mesajı ötürür. Gələcəkdə ortaq mədəniyyət bağlarını gücləndirmək məqsədilə oxşar işlərin davam etdiriləcəyi vurğulanıb.
Daha sonra tədbirdə iştirakçı ölkələrə məxsus rəqslər və musiqilər, o cümlədən “Arşın mal alan” və “Nəlbəki” rəqsləri və ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı azyaşlılar tərəfindən Rəşid Behbudovun səsləndirdiyi “Azərbaycanım” musiqisi ifa olunub.
Sonda səfirliklərin təşkil etdiyi “Novruz və yaz” adlı uşaq rəsm müsabiqəsinin qalibləri elan olunub və onlara sertifikatlar təqdim edilib.

Novruz holiday was celebrated in Washington, D.C. by the Organization of Turkic States countries
Novruz holiday was celebrated in Washington, D.C., organized by the embassies of Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, and Uzbekistan in the United States.
The event was attended by representatives of the diplomatic corps, representatives of U.S. government agencies, public figures, experts, as well as community members and students from the organizing countries. The event was hosted by Turkish Ambassador to the U.S. Sedat Önal, Azerbaijani Ambassador to the U.S. Khazar Ibrahim, as well as ambassadors of Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan and Kyrgyzstan, who expressed their satisfaction with the celebration of the Novruz holiday, which is the common cultural heritage of Turkic-speaking countries.
It was noted that Novruz is a holiday of friendship, new beginnings, and sends a message of peace and equality to the world. It was emphasized that similar activities will be continued in the future to strengthen common cultural ties.
Later, the event featured dances and music from participating countries, including the "Arshin Mal Alan" and "Nalbaki" dances, and the music "My Azerbaijan" sung by Rashid Behbudov by Azerbaijani children living in the United States.
Finally, the winners of the "Novruz and Spring" children's drawing competition organized by the embassies were announced and presented with certificates.