Mətbuat şərhi 28 may 2025
Azərbaycanın ABŞ-dəki Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Vaşinqtonda 28 May - Müstəqillik Günü və 26 İyun - Silahlı Qüvvələr Gününə həsr olunmuş rəsmi qəbul keçirilib. Qəbulda əvvəlcə hər iki ölkənin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Daha sonra çıxış edən səfir Xəzər İbrahim 107 il əvvəl müsəlman Şərqində ilk demokratik respublikanın - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulduğunu bildirib. O deyib ki, cümhuriyyəti quran atalarımız güclü suverenlik həsrətində olublar və bu gün Azərbaycanın suverenliyi güclüdür, sabitdir və çiçəklənir. Səfir 1919-cu il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının Parisdə ABŞ Prezidenti Vudro Vilsonla görüşünü xatırladıb.
Daha sonra çıxış edən ABŞ enerji katibinin beynəlxalq əlaqələr üzrə köməkçisi vəzifəsini icra edən Tomi Coys Birləşmiş Ştatların Azərbaycanla əlaqələri çox yüksək qiymətləndirdiyini deyib. O bildirib ki, 30 ildən çox müddət ərzində ölkələrimiz arasında ortaq maraqlara və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan tərəfdaşlıq qurulub: “Azərbaycan və ABŞ terror və zorakı ekstremizmə qarşı birgə mübarizə aparıb, Əfqanıstanda çiyin-çiyinə döyüşüb. Biz birlikdə Azərbaycan nefti və təbii qazının Qərb bazarlarına çıxarılması üçün yollar hazırlamışıq”. O bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar Azərbaycanın dünyanın enerji tərəfdaşı kimi artan rolunu görməkdən məmnundur.
Azərbaycanın ABŞ-də hərbi attaşesi vəzifəsini müvəqqəti icra edən 3-cü dərəcəli kapitan Kamran Tahirbəyli Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi ilə ABŞ Müdafiə Departamenti arasında əməkdaşlıqdan danışıb və bu əlaqələrin illər ərzində daha da möhkəmləndiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu münasibətlər ortaq dəyərlər, qarşılıqlı hörmətlə yanaşı, birgə təlim proqramları, operativ əməkdaşlıq, potensialın gücləndirilməsi təşəbbüsləri və strateji dialoq vasitəsilə təkcə regionda deyil, bütün dünyada sülh, təhlükəsizlik və sabitliyi inkişaf etdirmək öhdəliyi üzərində qurulub. O bildirib ki, bu münasibətlərin təməl daşı dövlət tərəfdaşlığı proqramı vasitəsilə Oklahoma Milli Qvardiyası ilə davamlı tərəfdaşlıq olub.
Oklahoma Milli Qvardiyasının Qərargah rəisi, briqada generalı Kolbi Vayt azərbaycanlılarla işləməkdən hədsiz zövq aldığını və Azərbaycanla Oklahoma mədəniyyətləri arasında çox oxşarlıqlar gördüyünü dilə gətirib. O Azərbaycanla təmsil etdiyi ştat arasında gələcəkdə əməkdaşlığın daha da inkişaf edəcəyini deyib.
Tədbirin davamında Vaşinqton şəhərinin meri Myuriel Bauzerin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 107-cı ildönümü ilə bağlı imzaladığı bəyannamə səsləndirilib.

Press release 28 May 2025
Washington, the capital of the United States, hosted an official reception marking May 28 - the Independence Day of Azerbaijan and June 26 - the Day of the Armed Forces of Azerbaijan.
First, the national anthems of both states were played.
Addressing the event, Khazar Ibrahim, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United States, noted that this year marks the 107th anniversary of establishment of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), the first democratic republic in the Muslim East, describing the modern Azerbaijan as a strong, stable, and thriving state. Ambassador also mentioned the meeting of the Azerbaijani Democratic Republic founders with US President Woodrow Wilson in Paris, France in 1919.
In his remarks, Tommy Joyce, Acting Assistant Secretary for the Office of International Affairs of the U.S. Department of Energy, underscored that the United States greatly values its relationship with Azerbaijan.
“Over the last 34 years, we have built a partnership based on friendship, shared interests, and mutual respect. Azerbaijan and the United States tackle the scourge of terrorism and work to combat violent extremism together; fought side by side in Afghanistan. Together, we developed pathways for Azerbaijani oil and natural gas to get to the Western markets,” Joyce said.
He added that the United States is excited to see Azerbaijan increasing its role as the country’s energy partner and of the world.
Kamran Tahirbayli, Azerbaijan’s Acting Defense, Military, Naval and Air Attaché – Lieutenant Commander touched upon the Azerbaijan-U.S. military collaboration said: “The cooperation between Azerbaijan’s Ministry of Defense and the U.S. Department of Defense has grown steeply stronger over the years; it is built on shared values, mutual respect, and deep commitment to advancing peace, security, and stability not only within the region but across the globe through joint training programs, operational collaboration, capacity building initiatives, and strategic dialogues. We have formed a partnership rooted in trust and strength by action. The cornerstone of this relationship has been our enduring partnership with Oklahoma National Guard through the state partnership program.”
Colby Wyatt, Brigadier General, Director of the Joint Staff of Oklahoma National Guard, noted that he had enjoyed immensely working with the Azerbaijanis, adding that he is looking forward for future engagements.
Then, the Proclamation on the occasion of the 107th anniversary of Azerbaijan’s Independence Day signed by Muriel Bowser, Mayor of Washington, DC, was read out.