Vaşinqtonda Azərbaycan kəlağayılarına həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasının 34-cü ildönümü münasibətilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtı Vaşinqtonda, Amerika Universitetinin Katzen İncəsənət Mərkəzində Azərbaycanın ənənəvi kəlağayı sənətinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dəki Səfirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından seçilmiş on tarixi və müasir kəlağayı, onların hazırlanmasında istifadə olunan ənənəvi naxışlı çap lövhələri, xam ipək materiallar və sap nümunələri ziyarətçilərin nəzərinə təqdim olunub. Proqramda, həmçinin, kəlağayı sənətinə dair hazırlanmış xüsusi videoçarx nümayiş etdirilib və bu mövzuya həsr edilmiş nəşrin təqdimatı keçirilib.
Tədbirin rəsmi hissəsində çıxış edən Azərbaycanın ABŞ-də səfiri Xəzər İbrahim bildirib ki, təxminən 30 il əvvəl Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdə ölkəmiz haqqında dünyada çox az adam məlumatlı idi, bu gün isə Azərbaycan bir sıra qlobal proseslərin mərkəzində dayanır. Səfir vurğulayıb ki, Azərbaycanın müstəqilliyi, kəlağayısı və xalqımızın malik olduğu bütün sərvətlər bir-biri ilə sıx bağlıdır.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova çıxışında qeyd edib ki, 2014-cü ildə kəlağayı sənəti YUNESKO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrsi Siyahısına daxil edilib. O bildirib ki, kəlağayı yalnız qadınların qarderobunda olan gözəl bir aksesuar və ya tətbiqi sənət nümunəsi deyil, xalqımızın dərin fəlsəfəsini və milli yaddaşını əks etdirən “yaddaş qoruyucusudur”. Ə. Məlikova əlavə edib ki, ilk dəfə olaraq Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyası Vaşinqtonda bu tədbirdə nümayiş olunur. O, 18-ci əsrin sonu, 19-cu və 20-ci əsrin əvvəllərinə aid nadir ənənəvi kəlağayı nümunələrinin sərgiləndiyini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən amerikalı alim Pol Teylor isə kəlağayının Azərbaycan və onun milli kimliyi üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını deyib. O qeyd edib ki, 1991-ci ildən sonra bu sənətin əhəmiyyəti daha da artıb, kəlağayının rəmz və motivləri isə müasir incəsənətdə müxtəlif formalarda tədqiq olunur. Alim vurğulayıb ki, ingilisdilli dünyada bu mədəni irs barədə hələ də kifayət qədər məlumat yoxdur və məhz bu səbəbdən o, “Hali” jurnalında kəlağayı haqqında məqalə yazaraq bu sənətin daha geniş auditoriyaya tanıdılmasına töhfə vermək istəyib.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti, pianoçu Nərgiz Əliyarova solo konsert proqramı ilə çıxış edib. Konsertdə Üzeyir Hacıbəylinin “Cəngi”, Lala Cəfərovanın Üzeyir Hacıbəylinin “O olmasın, bu olsun” musiqili komediyasının mövzuları əsasında bəstələdiyi “Fantaziya”, Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” baletindən “Gözəllər gözəli” və “Ayişənin rəqsi”, “İldırımlı yollarla” baletindən “Ehtiraslı qızın rəqsi”, Faiq Sücəddinovun “Vətən balladası”, həmçinin sevilən Azərbaycanın xalq mahnısı “Sarı gəlin” səsləndirilib.

Press release 16 October 2025
An event dedicated to the art of Azerbaijan’s traditional silk headscarf, the kelaghayi, was held at the Katzen Arts Center of American University in Washington, D.C., marking the 34th anniversary of the restoration of Azerbaijan’s independence.
The event was jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan National Carpet Museum.
As part of the program, ten historical and contemporary kelaghayis from the Azerbaijan National Carpet Museum’s collection were showcased, alongside traditional patterned printing plates used in their creation, as well as raw silk materials, and threads. A special video presentation on the art of kelaghayi and a new publication dedicated to the subject were also unveiled.
In his opening remarks, Azerbaijan’s Ambassador to the United States Khazar Ibrahim reflected on the country’s remarkable journey over the past three decades. “Nearly thirty years ago, few people knew about Azerbaijan”, he said. “Today, our country stands at the center of global processes. Azerbaijan’s independence, the kelaghayi, and all the values our nation holds dear are deeply interconnected”.
Amina Malikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, highlighted that in 2014, the art of kelagayi was inscribed on UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. She emphasized that the kelaghayi is far more than an elegant accessory or a piece of applied art – it embodies a deep national philosophy and serves a “guardian of memory” passed down through generations. Malikova also noted that this event marked the first-ever presentation of the museum’s collection in Washington, D.C., featuring rare kelaghayis dating from the late 18th to early 20th centuries.
American scholar Paul Taylor underscored the kelaghayi’s cultural and symbolic significance for Azerbaijan and its national identity, noting that its importance has only deepened since independence in 1991. He shared that the motifs and symbolism of kelaghayi continue to inspire various forms of modern art and added that awareness of this heritage remains limited in the English-speaking world – a fact that motivated him to write an article on the subject for Hali magazine.
The evening concluded with a solo piano performance by Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Nargiz Aliyarova, featuring a selection of works by Azerbijani composers, including Uzeyir Hajibeyli’s “Jangi”, Lala Jafarova’s “Fantasy” inspired by Hajibeyli’s comedy “If Not That One, Then This One”, and Gara Garayev’s “Beauty of the Beautiful” and “Ayishe’s Dance” from the ballet “Seven Beauties”. The program also included “Dance of the Passionate Girl” from the ballet “Thunderous Paths”, Faig Sujaddinov’s “Ballad of the Homeland”, and the beloved Azerbaijani folk song “Sari Gelin” (Blonde Bride).