Mətbuat şərhi 28 may 2025
Vaşinqton şəhərinin meri Myuriel Bauzer Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 107-ci ildönümü ilə bağlı 2025-ci il 28 may tarixini Vaşinqton şəhərində Azərbaycanın Müstəqillik Günü elan edib və bununla bağlı bəyannamə imzalayıb.
Bəyannamədə 2025-ci ildə həm də Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasından 34, ABŞ və Azərbaycan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından 33 il keçdiyi bildirilir. “Azərbaycan qadınlara kişilərlə bərabər hüquqlar, o cümlədən səsvermə hüququ verən ilk müsəlman ölkəsidir. Biz burada Azərbaycan səfirliyinin mövcudluğu və Azərbaycan icmasının bütün vətəndaşlar üçün azadlıq, bərabərlik və ədalət prinsiplərinə sadiqliyi ilə daha da zənginləşdik”, - deyə bəyannamədə qeyd olunur.

Press release 28 May 2025
Muriel Bowser, Mayor of Washington, DC, the capital of the United States, has issued a proclamation marking the 107th anniversary of Azerbaijan’s Independence on May 28.
The proclamation reads: “Whereas, for 107 years, millions of Azerbaijanis around the world have observed May 28 as Azerbaijan Independence Day; and
Whereas, the year 2025 commemorates 34 years since the restoration of Azerbaijan's independence and 33 years since the establishment of diplomatic relations between the United States and Azerbaijan; and
Whereas, Azerbaijan is the first Muslim-majority nation to grant women equal rights with men, including the right to vote; and
Whereas, we are enormously enriched by the presence of the Embassy of Azerbaijan and by the Azerbaijani community's commitment to the principles of freedom, equality, and justice for all citizens:
Now, therefore, I, the Mayor of Washington, DC, do hereby proclaim May 28, 2025, as "Azerbaijan Independence Day" in Washington, DC.”