Mətbuat şərhi 20 yanvar 2026
ABŞ-nin Vaşinqton şəhərində Amerika Universitetinin Vaşinqton Hüquq Kollecində 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Gününün 36-cı ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Amerika Birləşmiş Ştatlarındakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Səfirliyin əməkdaşları, ABŞ dövlət qurumlarının nümayəndələri, diplomatik korpus üzvləri, azərbaycanlı icmasının təmsilçiləri, bu ölkədə təhsil alan azərbaycanlı və xarici tələbələr, eləcə də media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında çıxış edən Amerika Universitetinin Vaşinqton Hüquq Kollecinin direktor müavini, hüquq üzrə elmlər doktoru namizədi Şəlalə Vəliyeva 1990-cı il 20 yanvar tarixində Sovet ordusunun Bakıda dinc əhaliyə qarşı törətdiyi qanlı hadisələrin Azərbaycan xalqının yaddaşında silinməz iz buraxdığını vurğulayıb. O, 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizəsinin həlledici dönüş nöqtəsi olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Amerika Universitetinin Vaşinqton Hüquq Kollecinin beynəlxalq və müqayisəli hüquq araşdırmaları üzrə direktoru, hüquq profesoru Padideh Alai bu kimi faciələrin yaddaşlarda yaşadılmasının və beynəlxalq ictimaiyyətə düzgün şəkildə çatdırılmasının mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O bildirib ki, bu cür hadisələr təəssüf ki, bu gün də baş verir və bəşəriyyət bu hadisələrin mahiyyətini dərk etməlidir.
Azərbaycan Respublikasının ABŞ-də fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xəzər İbrahim çıxışında 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının müstəqillik iradəsini sındıra bilmədiyini, əksinə, milli birliyi və azadlıq əzmini daha da gücləndirdiyini vurğulayıb. Səfir qeyd edib ki, bu cür faciələrin bir daha təkrarlanmaması üçün tarixi həqiqətləri beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaq vacibdir. O, 20 Yanvar şəhidlərinin həyatlarını xalqın gələcəyi naminə qurban verdiyini, onların xatirəsinin Azərbaycanda daim dərin ehtiramla yad edildiyini bildirib.
Saratoqa Fondunun prezidenti Qlen Hovard çıxışında 20 Yanvar hadisələrini  Azərbaycan dövlətçiliyinin və milli kimliyinin bərpası yolunda atılan ilk mühüm addım kimi dəyərləndirib. Onun sözlərinə görə, bu faciə keçmiş Sovet İttifaqında yaşayan və azadlıq arzusunda olan digər xalqlara da ilham verib. Qlen Hovard Azərbaycanın son illərdə keçdiyi inkişaf yoluna toxunaraq Qarabağın işğaldan azad edilməsinin Azərbaycan xalqının milli azadlıq mübarizəsini daha da əlamətdar etdiyini vurğulayıb.
Tədbir sual-cavab sessiyasi və iştirakçılar arasında fikir mübadiləsinin aparıldığı netvörkinq qəbulu ilə davam edib.

36th Anniversary of 20 January – National Mourning Day Commemorated at American University
A commemorative event dedicated to the 36th anniversary of 20 January – National Mourning Day of the Republic of Azerbaijan was held at the Washington College of Law of American University in Washington, D.C., USA.
Organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States, the event was attended by embassy staff, representatives of U.S. government institutions, members of the diplomatic corps, representatives of the Azerbaijani community, Azerbaijani and international students studying in the country, as well as representatives of the media.
In her opening remarks, Assistant Director of the Washington College of Law of American University and PhD candidate in law, Shalala Valiyeva, emphasized that the bloody events committed by the Soviet army against peaceful civilians in Baku on 20 January, 1990, left an indelible mark on the memory of the Azerbaijani people. She noted that the 20 January tragedy was a decisive turning point in Azerbaijan’s struggle for freedom and independence.
Speaking at the event, Padideh Ala’i, Director of International and Comparative Legal Studies at the Washington College of Law and Professor of Law, stressed the importance of preserving the memory of such tragedies and conveying them accurately to the international community. She noted that, unfortunately, such events still occur today and that humanity must comprehend their true nature.
In his remarks, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United States, Khazar Ibrahim, underlined that the 20 January tragedy failed to break the Azerbaijani people’s will for independence; on the contrary, it further strengthened national unity and the determination for freedom. The Ambassador emphasized the importance of presenting historical truths to the international community to prevent such tragedies from recurring. He also stated that the martyrs of 20 January sacrificed their lives for the future of the nation and that their memory is always honored with deep respect in Azerbaijan.
Glen Howard, President of the Saratoga Foundation, described 20 January events as one of the first significant steps toward the restoration of Azerbaijani statehood and national identity. According to him, this tragedy also inspired other nations within the former Soviet Union that aspired to freedom. Touching upon Azerbaijan’s development path in recent years, Glen Howard emphasized that the liberation of Karabakh region from occupation has further highlighted the Azerbaijani people’s national liberation struggle.
The event continued with a question-and-answer session and a networking reception, during which participants exchanged views and ideas.