Mətbuat şərhi 28 oktyabr 2025
Bu ilin 28 oktyabr tarixində Vaşinqton şəhərində ABŞ-nin humanitar minatəmizləmə sahəsində aparıcı qeyri-hökumət təşkilatlarından biri olan Marşal İrsi İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Clearing the Path Awards” adlı illik mükafatlandırma qala-gecəsi keçirilib. Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) əməkdaşı Vüsal Allahverdiyev və onun minaaxtaran iti “Ben-Mace” 2025-ci ilin “İlin Minaaxtaran İt Komandası” mükafatına layiq görülüb.
Tədbir çərçivəsində Marşal İrsi İnstitutu tərəfindən Azərbaycana ianə edilmiş minaaxtaran itlərin və onların təlimçilərinin azad olunmuş ərazilərimizdəki minatəmizləmə fəaliyyəti ilə bağlı fotoşəkillər nümayiş etdirilib.
Bu il dörd nominasiyada müəyyən edilmiş qaliblər arasında yer alan Azərbaycan nümayəndəsinə mükafatı Azərbaycanın ABŞ-də səfiri Xəzər İbrahim təqdim edib.
Qala-gecəsində ABŞ Administrasiyası və Konqresinin rəsmiləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, minatəmizləmə üzrə beynəlxalq təşkilatların və donor qurumların təmsilçiləri iştirak ediblər.
Səfir Xəzər İbrahim çıxışında mina probleminin Azərbaycanın üzləşdiyi ən ağır humanitar fəsadlardan biri olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, ölkə ərazisinin 13 faizdən çoxu minalarla çirklənib, son onilliklər ərzində 3400-dən çox insan mina partlayışlarının qurbanı olub, yalnız 2020-ci ildən etibarən 400-dən çox şəxs minaya düşərək həyatını itirib və ya xəsarət alıb. Səfir qeyd edib ki, minatəmizləmə fəaliyyəti Azərbaycanın azad olunmuş torpaqlarının yenidən qurulması və bərpası, eləcə də bu ərazilərə məcburi köçkünlərin qayıdışı üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. O, eyni zamanda Marşal İrsi İnstitutu ilə ANAMA arasında 20 illik uğurlu əməkdaşlığın önəmini qeyd edib, donor və tərəfdaşlara minnətdarlıq ifadə edib, minatəmizləmə sahəsində Azərbaycanın səylərinə beynəlxalq dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən ABŞ prezidentinin xüsusi nümayəndəsi general-leytenant Keith Kellogg ANAMA nümayəndəsinin fədakarlığını və qəhrəmanlığını yüksək qiymətləndirib, mina çirklənməsi ilə mübarizədə göstərilən səylərin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Mükafatı qəbul edən ANAMA nümayəndəsi Vüsal Allahverdiyev çıxışında bu mükafatı bütün mina təmizləyicilər və insan həyatı uğrunda çalışanlar adından qəbul etdiyini bildirib, bu diqqətin onları daha çox əraziləri təmizləməyə ruhlandırdığını deyib.
Qeyd edək ki, Marşal İrsi İnstitutu ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq 2005-ci ildən davam edir. Bu dövr ərzində İnstitut tərəfindən Azərbaycana 100-dək minaaxtaran it təqdim olunub.

In Washington D.C., an ANAMA employee and his dog were presented with the “Mine Detection Dog Team of the Year” award.
On 28 October of this year, an annual awards gala titled “Clearing the Path Awards”, organized by the Marshall Legacy Institute (MLI)—one of the leading U.S. non-governmental organizations in the field of humanitarian demining—was held in Washington, D.C.
As part of the event, Vusal Allahverdiyev, an employee of the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA), and his mine detection dog Ben-Mace were honored with the “Mine Detection Dog Team of the Year 2025” award.
During the gala, photographs showcasing the mine clearance operations carried out by MLI-donated mine detection dogs and their trainers in Azerbaijan’s liberated territories were displayed.
Among the four award categories presented this year, the Azerbaijani representative was one of the honorees, and the award was presented by Azerbaijan’s Ambassador to the United States, Khazar Ibrahim.
The gala was attended by officials from the U.S. Administration and Congress, members of the diplomatic corps, as well as representatives of international demining organizations and donor institutions.
In his remarks, Ambassador Khazar Ibrahim emphasized that the landmine problem is one of the most serious humanitarian consequences faced by Azerbaijan. He noted that over 13 percent of the country’s territory is contaminated with landmines, that more than 3,400 people have fallen victim to landmine explosions over the past decades, and that since 2020, more than 400 individuals have been killed or injured in mine incidents. The Ambassador stressed that demining activities are crucial for the reconstruction and restoration of the liberated territories and for the safe return of internally displaced persons. He also highlighted the importance of the 20-year successful partnership between MLI and ANAMA, expressed gratitude to donors and partners, and emphasized the need for continued international support for Azerbaijan’s demining efforts.
Speaking at the event, Lt. Gen. Keith Kellogg, Special Envoy of the U.S. President, highly praised the dedication and heroism of the ANAMA representative and underscored the significance of efforts to combat landmine contamination.
In his acceptance speech, Vusal Allahverdiyev stated that he accepted the award on behalf of all deminers and those working to save human lives, adding that this recognition inspires them to clear even more land.
It should be noted that cooperation between the Marshall Legacy Institute and Azerbaijan has been ongoing since 2005. During this period, the Institute has provided around 100 mine detection dogs to Azerbaijan.