ABŞ Konqresində Azərbaycanın minatəmizləmə fəaliyyətinə dair konfrans keçirilib
Azərbaycanın ABŞ-dəki Səfirliyinin və Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) birgə təşkilatçılığı ilə ABŞ Konqresində “Azərbaycanda minatəmizləmə fəaliyyəti: prioritetlər və çağırışlar” adlı konfrans və fotosərgi təşkil olunub.
Tədbirdə Konqres üzvlərinin köməkçiləri, ANAMA-nın nümayəndə heyəti, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi, ABŞ-də fəaliyyət göstərən diplomatik missiyaların, beyin mərkəzlərinin təmsilçiləri, tələbələr və Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycanın ABŞ-də səfiri Xəzər İbrahim bildirib ki, Azərbaycan soyqırıma, etnik təmizləməyə məruz qalmış ölkədir və bütün bu minalar soyqırım təcrübəsinin davamıdır. Yüz minlərlə azərbaycanlının öz evlərinə qayıtmaq hüququ var, lakin onların evləri tamamilə dağıdılıb və əraziyə minalar yerləşdirilib. 2 gün əvvəl daha bir azərbaycanlı mina partlaması nəticəsində xəsarət alıb.
ANAMA-nın İdarə Heyəti sədrinin müavini Samir Poladov bildirib ki, ərazilərin minalarla çirklənməsi Azərbaycanda təhlükəsizlik və inkişaf qarşısında duran ən ciddi maneələrdən biri olaraq qalır. Azərbaycanın ümumi ərazisinin təxminən 14 faizini təşkil edən 11 667 kvadrat kilometrə yaxın ərazi minaların və müharibənin partlayıcı qalıqlarının təsirinə məruz qalıb və bu, Azərbaycanı dünyanın ən çox minalanmış ölkələrindən birinə çevirir. Minalar insan tələfatına səbəb olur, bərpa və yenidənqurma səylərinə ciddi maneələr törədir.
“Azərbaycan hökuməti şəhər və kəndlərin yenidən qurulması, infrastrukturun bərpası və keçmiş məcburi köçkünlərin təhlükəsiz şəkildə öz torpaqlarına qayıtması istiqamətində işlər aparır. Minalar təkcə müharibənin mirası deyil, onlar bərpa və uzunmüddətli sülh üçün maneədir. Böyük çağırışlara baxmayaraq, Azərbaycan bu böhranın həllinə sarsılmaz sadiqliyini nümayiş etdirib və humanitar minatəmizləməyə ən böyük milli töhfə verən ölkələrdən birinə çevirib”, - deyə Samir Poladov əlavə edib. ANAMA rəsmisi bununla yanaşı bu istiqamətdə beynəlxalq tərəfdaşların, o cümlədən ABŞ-nin dəstəyini qeyd edib.
Marşal İrsi İnstitutunun inkişaf və kommunikasiya üzrə meneceri Eden Sleyter 2025-ci ildə iki qurum arasında əməkdaşlığın 20 ilinin tamam olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bu müddətdə institut ANAMA-ya 93 minaaxtaran it ianə edib və bu il bu rəqəmin 100-ə çatdırılması nəzərdə tutulub. O, ötən il Zəngilana getdiyini və ANAMA-nın gördüyü işləri və minalardan təmizlənmiş ərazilərə qayıdan insanları görmək şansının olduğunu deyib.
Daha sonra Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirilən humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinə dair videoçarx nümayiş olunub.
Sonda ANAMA nümayəndələri tərəfindən ölkəmizdə mövcud mina problemi və mina təhlükəsi ilə mübarizə istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətə dair təqdimat edilib. Təqdimatda 2020-ci ilin 10 noyabrından bu günədək 190 min hektardan artıq ərazinin minalardan və partlamamış hərbi sursatlardan təmizləndiyi və bu müddətdə 36 mindən çox piyada əleyhinə, 21 mindən artıq tank əleyhinə mina və 133 mindən artıq partlamamış hərbi sursatın aşkar edildiyi qeyd olunub.
Tədbirdə həmçinin, ölkəmizin üzləşdiyi mina problemi, onun yaratdığı fəsadlar və bu problemin arada qaldırılması istiqamətində görülən işləri əks etdirən fotosərgi təşkil olunub.

Press release 04 April 2025
A conference and photo exhibition titled "Mine Action in Azerbaijan: Priorities and Challenges" was held at the U.S. Congress, jointly organized by the Embassy of Azerbaijan in the U.S. and the Azerbaijan Mine Action Agency (ANAMA).
The event was attended by staffers to members of Congress, a delegation from ANAMA, a representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, representatives of diplomatic missions and think tanks operating in the United States, students, and members of the Azerbaijani community.
In his opening speech at the conference, Azerbaijani Ambassador to the United States Khazar Ibrahim said that Azerbaijan is a country that has been subjected to genocide and ethnic cleansing, and all these mines are a continuation of the experience of genocide. Hundreds of thousands of Azerbaijanis have the right to return to their homes, but their homes have been completely destroyed and mines have been placed in the area. Two days ago, another Azerbaijani was injured as a result of a mine explosion.
Samir Poladov, Deputy Chairman of the Board of ANAMA, said that landmine contamination remains one of the most serious obstacles to security and development in Azerbaijan. Approximately 11,667 square kilometers of land, which constitutes approximately 14 percent of the total territory of Azerbaijan, is affected by mines and explosive remnants of war, making Azerbaijan one of the most heavily mined countries in the world. Mines cause human casualties and seriously hinder recovery and reconstruction efforts.
"The Azerbaijani government is working to rebuild cities and villages, restore infrastructure, and allow formerly internally displaced persons to safely return to their lands. Landmines are not only a legacy of war, they are an obstacle to reconstruction and lasting peace. Despite great challenges, Azerbaijan has demonstrated its unwavering commitment to resolving this crisis, making it one of the largest national contributors to humanitarian mine action," added Samir Poladov. The ANAMA official also noted the support of international partners, including the United States, in this direction.
Eden Slater, development and communications manager at the Marshall Legacy Institute, said that 2025 will mark 20 years of cooperation between the two organizations. According to her, during this time, the Institute has donated 93 mine detection dogs to ANAMA, and this year this number is planned to be increased to 100. She said that she went to Zangilan last year and had the chance to see the work that ANAMA is doing and the people returning to the demined areas.
Then, a video clip was shown on the humanitarian demining activities carried out in the liberated territories of Azerbaijan.
Finally, ANAMA representatives made a presentation on the activities carried out to combat the current mine problem and mine threat in our country. The presentation noted that since November 10, 2020, more than 190 thousand hectares of land have been cleared of mines and unexploded ordnance, and during this period, more than 36 thousand anti-personnel mines, more than 21 thousand anti-tank mines and more than 133 thousand unexploded ordnance have been discovered.
The event also organized a photo exhibition reflecting the mine problem facing our country, the consequences it causes, and the work being done to eliminate this problem.