Mətbuat şərhi 01 may 2026
Prezident Vudro Vilsonun Ev Muzeyində keçirilən sərgidə Azərbaycana məxsus milli kişi geyimi nümayiş olunub
ABŞ-nin paytaxtı Vaşinqton şəhərində yerləşən Vudro Vilson Ev Muzeyində dünya ölkələrinin milli geyimlərinə həsr olunmuş üçüncü ənənəvi sərgi təşkil edilib. Azərbaycanın ABŞ-dəki Səfirliyinin dəstəyilə sərgidə ölkəmizə məxsus milli geyim də nümayiş olunub.
Bu il Azərbaycan sərgidə Paris Sülh Konfransında iştirak etmiş və həmin dövrdə ABŞ prezidenti olmuş Vudro Vilson ilə görüş keçirmiş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti nümayəndə heyətini simvolizə edən milli kişi geyimi ilə təmsil olunub.
Azərbaycanın ABŞ-dəki Səfirliyinin mətbuat katibi Cəmilə Məmmədova bildirib ki, muzeydə nümayiş etdirilən geyim təkcə Azərbaycanın zəngin milli irsini deyil, eyni zamanda ölkəmizin diplomatik tarixində mühüm bir mərhələni əks etdirir və sülh mesajı daşıyır.
Ev muzeyinin icraçı direktoru Elizabet Karçer sərgidə iştirak edən səfirliklərə və tərəfdaşlara təşəkkürünü bildirərək qeyd edib ki, tədbirin əsas məqsədi dəbin gücünü nümayiş etdirmək və bu vasitə ilə sülh mesajlarını geniş auditoriyaya çatdırmaqdır.
Sərgidə 60-dan çox ölkənin milli geyimləri nümayiş olunub. Bununla yanaşı, sərgidə təqdim edilən geyimlərin fotolarından ibarət xüsusi jurnal da hazırlanıb. Jurnalın Azərbaycan bölməsində nümayiş olunan geyimdə istifadə edilmiş parçalar və materiallar, eləcə də ABŞ–Azərbaycan münasibətlərinin ilkin mərhələlərindən biri kimi Paris Sülh Konfransı çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin Vudro Vilson ilə görüşü barədə məlumat verilib.

Press release 01 May 2026
Traditional Azerbaijani Men’s Attire Displayed at Exhibition at the President Woodrow Wilson House Museum
The President Woodrow Wilson House Museum in Washington, D.C., hosted “Fashioning Power, Fashioning Peace” - the third annual exhibition dedicated to the national costumes of countries around the world. With the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States, Azerbaijan’s traditional national attire was also featured at the exhibition.
This year, Azerbaijan was represented by a traditional men’s costume symbolizing the delegation of the Azerbaijan Democratic Republic that participated in the Paris Peace Conference and met with then-U.S. President Woodrow Wilson.
Press Secretary of the Embassy of Azerbaijan to the United States, Jamila Mammadova, noted that the attire displayed at the museum reflects not only Azerbaijan’s rich national heritage, but also an important chapter in the country’s diplomatic history and conveys a message of peace.
Executive Director of the President Woodrow Wilson House Museum, Elizabeth Karcher, thanked the embassies and partners participating in the exhibition, emphasizing that the main purpose of the event is to demonstrate the power of fashion and use it as a means of delivering messages of peace to a broader audience.
National costumes from more than 60 countries were showcased at the exhibition. In addition, a special magazine featuring photographs of the displayed attire was published. The Azerbaijan section of the magazine provided information about the fabrics and materials used in the costume, as well as the meeting between the Azerbaijani delegation and President Woodrow Wilson during the Paris Peace Conference, which marked one of the early stages of U.S.-Azerbaijan relations.