Azərbaycanın ABŞ-dəki Səfirliyi “Passport DC” festivalında təmsil olunub
Vaşinqton şəhərində keçirilən “Passport DC – Səfirliklər Ətrafında Dünya Turu” festivalı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dəki Səfirliyi qapılarını yerli və xarici auditoriya üçün açıb.
Hər il ənənəvi olaraq təşkil edilən bu tədbir müxtəlif ölkələrin mədəniyyətlərinin tanıdılması, xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanın və mədəni dialoqun gücləndirilməsi baxımından mühüm platforma hesab olunur.
Tədbir çərçivəsində Vaşinqton şəhərinin katibi Kimberli Beset Azərbaycan Səfirliyini ziyarət edib. Ziyarət zamanı o, Azərbaycan mədəniyyəti və milli mətbəxi ilə yaxından tanış olub.
Azərbaycanın ABŞ-də səfiri Xəzər İbrahim ABŞ-nin 250 illik yubileyi və ABŞ–Azərbaycan ikitərəfli münasibətlərinə həsr olunmuş, azərbaycanlı rəssam Nübar Əzimova tərəfindən hazırlanmış rəsm əsərini qonağa təqdim edib.
Təqdimat zamanı səfir Xəzər İbrahim bildirib ki, bu məqam xüsusi rəmzi məna daşıyır. Təqdimatın keçirildiyi ərazidəki ağac Azərbaycanın ABŞ-də ilk səfiri olmuş Hafiz Paşayev tərəfindən əkilib. Səfir vurğulayıb ki, hazırda Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisələrindən birinin rektoru olan Hafiz Paşayev ölkəmizin ABŞ-də ilk səfiri kimi ABŞ–Azərbaycan dostluğunun və bu gün mövcud olan strateji tərəfdaşlığın əsasının qoyulmasında mühüm rol oynayıb.
Səfir Xəzər İbrahim, həmçinin həmin gün Hafiz Paşayevin 85 illik yubileyinin qeyd olunduğunu bildirərək, rəsm əsərini onun əkdiyi ağacın önündə həm onun, həm də öz adından təqdim etdiyini vurğulayıb.
Sonra tərəflər mədəni əməkdaşlığın əhəmiyyəti və bu kimi təşəbbüslərin ölkələr arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinə verdiyi töhfə barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Kimberli Beset Azərbaycan səfirliyinin bu kimi tədbirlərdə fəal iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Tədbir çərçivəsində azərbaycanlı icma üzvləri tərəfindən milli rəqslər nümayiş olunub, musiqi proqramı təqdim edilib. İştirakçılara milli geyimlər təqdim olunub, onların tarixi və xüsusiyyətləri barədə məlumat verilib.
Azərbaycan səfirliyinə 1000-dən çox ziyarətçi gəlib. Qonaqlara Azərbaycanın qədim tarixi, multikultural dəyərləri, incəsənəti, musiqisi, milli adət-ənənələri və turizm potensialı barədə geniş məlumat təqdim olunub, müxtəlif çap materialları paylanılıb. Ziyarətçilər, həmçinin ölkəmizin müasir inkişafı və beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərlə tanış olublar.

Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States of America Participated in “Passport DC” Festival
As part of the “Passport DC – Around the World Embassy Tour” festival held in Washington, D.C., the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States of America opened its doors to local and international visitors.
Organized annually, the event serves as an important platform for promoting the cultures of different nations and strengthening mutual understanding and cultural dialogue among peoples.
During the festival, Secretary of the Washington, D.C., Kimberly Bassett visited the Embassy of Azerbaijan, where she was introduced to Azerbaijani culture and national cuisine.
Azerbaijan’s Ambassador to the United States, H.E. Khazar Ibrahim, presented the guest with a painting by Azerbaijani artist Nubar Azimova dedicated to the 250th anniversary of the United States and U.S.-Azerbaijan bilateral relations.
During the presentation, Ambassador Khazar Ibrahim noted the symbolic significance of the occasion. He stated that the tree located at the site of the presentation had been planted by Ambassador Hafiz Pashayev, Azerbaijan’s first Ambassador to the United States. The Ambassador emphasized that Hafiz Pashayev, who currently serves as the rector of one of Azerbaijan’s leading higher education institutions, played a key role in laying the foundation for U.S.-Azerbaijan friendship and the strategic partnership that exists today.
Ambassador Khazar Ibrahim also noted that the same day marked the 85th anniversary of Hafiz Pashayev’s birth, adding that the artwork was presented in front of the tree planted by him as a tribute both on his behalf and his own.
The sides also exchanged views on the importance of cultural cooperation and the contribution of such initiatives to strengthening friendly relations between Azerbaijan and the United States.
Kimberly Bassett highly appreciated the active participation of the Embassy of Azerbaijan in cultural events.
As part of the festival, members of the Azerbaijani community performed national dances and presented a musical program. Visitors were introduced to traditional Azerbaijani clothing and informed about their history and distinctive features.
More than 1,000 visitors attended the Embassy of Azerbaijan during the event. Guests were provided with extensive information about Azerbaijan’s ancient history, multicultural values, art, music, national traditions, and tourism potential, while various informational materials were distributed. Visitors also learned about the country’s modern development and achievements in international cooperation.