Mətbuat şərhi 20 fevral 2026
19 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sülh Şurasının ilk iclasında iştirak məqsədilə Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfəri çərçivəsində bir qrup etirazçı Vaşinqton şəhərində yerləşən Waldorf Astoria mehmanxanasının qarşısında təxribatçı hərəkətlər törədib.
Prezident korteji mehmanxana ərazisinə yaxınlaşarkən, etirazçılar mühafizə olunan əraziyə zorla daxil olmağa cəhd edib və Prezident avtomobilinə yönəlik hücum aktları həyata keçiriblər. Bu qrup həmçinin Azərbaycan rəhbərliyinə qarşı nalayiq ifadələr işlədib.
Dövlət başçısının mühafizə olunan nəqliyyat vasitəsinin hərəkətinə maneçilik törədilməsinin və ya fiziki müdaxilə olunmasının ciddi təhlükəsizlik təhdidi yaratdığı nəzərə alınaraq, Prezidentin Təhlükəsizlik Xidmətinin dərhal müdaxilə etməkdən başqa seçimi qalmayıb. Təhlükəsizlik tədbirləri, standart əməliyyat prosedurlarına uyğun olaraq, yalnız təhlükəsizlik və mühafizənin təmin olunmasına yönəlib.
Bundan əlavə, ABŞ-nin Gizli Xidməti tərəfindən bəyan olunduğu kimi, mehmanxana ərazisi rəsmi təhlükəsizlik perimetrinə daxil olub.
Beləliklə, ölkənin liderinə və mühafizə olunan kortejə qarşı yönəlmiş hərəkətlərə cavab olaraq həyata keçirilmiş təhlükəsizlik tədbirlərinin yanlış təqdim edilməsi və ya əsaslandırılmamış iddialar yayılması cəhdlərini qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycanın təhlükəsizlik əməkdaşları hər zaman ev sahibi ölkə ilə sıx koordinasiya şəraitində fəaliyyət göstərir.
Xəbərləri yayarkən məsuliyyətli davranmağa və təsdiqlənməmiş iddialara əsaslanaraq nəticə çıxarmaqdan çəkinməyə çağırış edirik.

Press release 20 February 2026
On 19 February 2026, a group of protestors committed provocative actions outside the Waldorf Astoria hotel in Washington, D.C., during the visit of H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, to the United States to attend the inaugural meeting of the Board of Peace.
When the Presidential motorcade approached the hotel area, the protesters violently attempted to enter the protected area and took offensive actions against the Presidential vehicle. This group also used indecent expressions against the leadership of Azerbaijan.
The Presidential Security Service had no choice but to immediately intervene, since any attempt to obstruct or physically interfere with a protected vehicle carrying the head of state constitutes a serious security concern. Protective responses, as a standard practice, were aimed solely at ensuring the safety and security.
Moreover, as publicly stated by the U.S. Secret Service, the hotel area was included within the official security perimeter.
Therefore, we resolutely reject any attempt to mischaracterize and disseminate allegations on the security measures taken in response to actions targeting a country’s leader and a protected motorcade.