Amerika Birləşmiş Ştatlarının səlahiyyətli orqanları tərəfindən verilmiş müvafiq sənəd əsasında bu ölkədə daimi yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları yaşadıqları əraziyə akkreditə edilmiş Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dakı Səfirliyində və ya Azərbaycan Respublikasının Los-Ancelesdəki Baş Konsulluğunda uçota alınırlar.
• Doldurulmuş uçot vərəqəsi (buradan yüklənə bilər)
• Uçota alınan vətəndaşın rəngli fotoşəkili (3 x 4 ölçülü);
• Vətəndaşın pasportunun surəti;
• Vətəndaşın ABŞ-da daimi yaşamaq icazəsinə malik olmasını təsdiq edən sənəd(lər)in surəti.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının konsulluq uçotuna alınması və xarici ölkələrdə haqqı ödənilən əmək fəaliyyəti ilə məşğul olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının qeydiyyatı ödənişsiz yerinə yetirilir.
Müraciət forması
Sənədlər tam və düzgün tərtib edildikdən sonra sonra poçt vasitəsilə vətəndaşların yaşadıqları əraziyə akkreditə edilmiş Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dakı Səfirliyinə göndərilməlidir. Ünvan:

Citizens of the Republic of Azerbaijan permanently residing in the United States shall be registered at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States or the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Los Angeles on the basis of a relevant document issued by the competent authorities of the United States.
• Completed registration form (download)
• Photo (3 x 4 cm)
• Copy of passport
• A copy of the document (s) confirming that the person has a permanent residence permit in the United States
• Free of charge
• The documents must be mailed to the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States. Address: