Qafqaz dağlarının yüksək zirvələri və dərin dərələrdən Lənkəranın subtropik meşələrinə, Xəzər dənizinin sahillərinə qədər Azərbaycanın unikal mənzərəsi şair və musiqiçilərə - böyük Nizami Gəncəvinin davamçıları və əsrarəngiz Muğam musiqisinin ustadlarına ilham verməyə davam edir.
Azərbaycan xalqı öz mədəniyyətinə böyük həvəslə yanaşır və zəngin musiqi ənənələrinə və irsinə dərindən bağlıdır. Müsəlman dünyasında ilk opera – Şərqin “Leyli və Məcnun” epik məhəbbət hekayəsi 1908-ci ildə Azərbaycanda görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyli tərəfindən yazılmış və ifa olunmuşdur.
Azərbaycan dünyada böyük təəssürat yaradan dərin və zəngin mədəniyyətə malik ölkədir. Təbriz, Naxçıvan, Gəncə, Bakı, Şəki və Yuxarı Qarabağdan olan Azərbaycanlı sənətkarların möhtəşəm əsərləri Vaşinqton şəhərində yerləşən Smithsonian, London şəhərində Viktoriya və Albert və Parisdə Luvr kimi dünyanın ən nüfuzlu muzey kolleksiyalarında rast gəlinir.
Xalça toxuculuğu ənənəsi Azərbaycan mədəniyyətində xüsusi yer tutur. Gözəl və təfərrüatlı xalçalar insanları bugünədək heyrətləndirir və həvəsləndirir. Təkraredilməz və bir-birindən fərqli xalça nümunələri Azərbaycanın Qarabağ, Quba, Gəncə və digər bölgələrini əks etdirir və onların öyrənilməsi Milli Xalça Muzeyində mümkündür. Azərbaycanda xalçaçılıq sənəti bu gün də yaşadılır və usta xalça toxuyucuları hələ də əlləri ilə xalça toxuyur.
Xalq mahnıları və rəqsləri Azərbaycan mədəniyyətinin önəmli hissələrindən biridir və Azərbaycanlı musiqiçilər Muğam və Caz qarışığından Cazın xüsusi növünü inkişaf etdirmişdir. Bakı beynəlxalq caz ustası əfsanəvi Vaqif Mustafazadənin şəhəridir.
Bir çox tədbirlərdə Azərbaycan mədəniyyət və musiqisi ABŞ-da təqdim edilmişdir. 2018-ci ilin aprel ayında Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaranmasının 100 illiyi ilə əlaqədar olaraq silsilə tədbirləri çərçivəsində Vaşinqton şəhərinin ən məşhur turizm mərkəzlərindən olan Tomas Ceferson Memorialı, Vaşinqton Abidəsi, Linkoln Memorialı və Ağ Evin qarşısında valehedici Azərbaycan milli rəqsləri nümayiş etdirilmişdir.
Bugün Azərbaycanlı gənc ifaçıları beynəlxalq musiqi müsabiqələrində qalib gəlməyə davam edirlər. Azərbaycanlı Ell və Nikki dueti 2011-ci ildə Avropanın ən mötəbər müsiqi müsabiqəsi olan“Eurovision”da qalib gəlmişdir. 2012-ci ildə Avropanın ən qədim və çox baxılan pop musiqi yarışına ev sahibliyi edəb Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhəri Azərbaycanın zəngin mədəniyyətə malik bir ölkə olduğunu bir daha nümayiş etdirmişdir.
Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fonduxalqımızın zəngin mədəniyyət və irsini təbliğ edir və qoruyur. Fond qədim Azərbaycan muğamını, sufi nəğmələrə əsaslanan unikal musiqi ənənəsini qorumaq və yenidən canlandırmaq üçün xüsusi səy göstərmişdir.
İdman üzrə əsas qlobal mərkəz olan Azərbaycan 2015-ci ildə qitə yarışları üçün yeni başlanğıc olan möhtəşəm Avropa Oyunlarına ev sahibliyi etdi. Bununla yanaşı, Azərbaycanda bir çox idman tədbirləri, o cümlədən 2017-cı ildə keçirilmiş İslam Həmrəylik Oyunları və 2016-ci ildən bəri etibarən təşkil edilən Formula 1 yarışları keçirilir.
Konsulluq Xidməti
Səfirliyin Konsulluq bölməsinin əsas missiyası Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və hüquqi şəxslərinin hüquq və mənafeyini müdafiə etmək və rəsmi konsulluq funksiyalarını həyata keçirməkdir.
Səfirlik Alaska, Arizona, Kaliforniya, Kolorado, Havai, İdaho, Montana, Nevada, Nyu Meksiko, Oregon, Yuta, Vaşinqton və Vyominq ştatlarından başqa digər bütün ştatlarda konsulluq fəaliyyətini göstərir. Azərbaycanın Los-Anceles şəhərində fəaliyyət göstərən Baş Konsulluğu yuxarıda adları çəkilən ştatlarda konsulluq xidmətini həyata keçirir.
Daha ətraflı məlumat və yeniliklər üçün Səfirliyin internet saytını ziyarət edin və ya bizi facebook-da izləyin.

From the alpine peaks and deep canyons of the Caucasus Mountains to the subtropical forests of Lankaran to the shores of the Caspian Sea, Azerbaijan’s unique landscape continues to inspire its poets and musicians – heirs to the heritage of the great Nizami Ganjavi and masters of the mysterious music of Mugham.
The Azerbaijanis are passionate about culture and are deeply rooted in their musical traditions and heritage. The first opera in the Muslim world – an adaptation of the East’s epic love story “Leyli and Majnun” – was written and performed in Azerbaijan by prominent Azerbaijani composer Uzeyir Hajibayli in 1908.
Azerbaijan has a deep, rich culture that made a lasting impression around the globe. Majestic creations by Azerbaijani artists in Tabriz, Nakhchivan, Ganja, Baku, Shaki, and Upper Karabakh can be found in the most prestigious museum collections in the world – from the Smithsonian in Washington to the Victoria and Albert in London to the Louvre in Paris.
The carpet-weaving tradition has a special place in Azerbaijan's culture. Beautiful, detailed carpets amaze and inspire people to this very day. The unique and diverse carpet patterns reflect the different regions of Azerbaijan, such as Karabakh, Guba, Ganja etc. and can be studied at the National Carpet Museum. Today, the tradition is very much alive in Azerbaijan with master artists still making the carpets by hand.
Folk songs and dances are also an important part of Azerbaijani culture, and Azerbaijani musicians have even developed a unique version of Jazz that emerged from the fusion of Mugham and Jazz. Baku was home of the international Jazz legend Vagif Mustafa-zade.
On numerous occasions Azerbaijani culture and music presented in the United States. Recently, in April, 2018, in the framework of events dedicated to the 100th Anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic, Azerbaijani dances are performed in historic places of Washington DC, including in front of the Thomas Jefferson Memorial, Washington Monument, the Lincoln Memorial and The White House.
Today, young Azerbaijani performers continue winning international musical competitions. An Azerbaijani duo, Ell and Nikki, won Europe’s premier song contest, the Eurovision in 2011. Hosting the Eurovision, Europe’s oldest and most-watched pop song contest in Azerbaijan’s capital, Baku, in 2012, have once more demonstrated Azerbaijan’s profile as a country with reach culture.
The Heydar Aliyev Foundation, led by Azerbaijan’s First Lady and UNESCO and İSESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva, promotes and protects the rich cultural heritage of the nation. The Foundation has made a special effort to preserve and reinvigorate the ancient Azerbaijani Mugham, a unique musical tradition based on Sufi chants.
Being a major global center for sports, Azerbaijan hosted the inaugural and spectacular European Games in 2015, a new beginning for continental competitions, and serves as venue for numerous sporting events from the Islamic Solidarity Games in 2017 to the annually held Formula 1 race since 2016.