Azərbaycan Cənubi Qafqazda Amerikanın ən böyük ticarət tərəfdaşıdır və qarşılıqlı mənfəətlə böyük ticarət sazişlərini həyata keçirir. Misal olaraq, Azərbaycan “Boeing”  ilə bir sıra mühüm müqavilələr imzalamış və “Azərbaycan Hava Yolları” regionda Boeing 787 “Dreamliners” təyyarələrini öz hava donanmasına daxil edən ilk şirkətdir. Hazırda Azərbaycan Hava Yolları Bakı və Nyu York şəhərləri arasında birbaşa uçuşlar təşkil edir. 2016-cı ilin aprel ayında Azərbaycan və ABŞ arasında “Açıq Səmalar” haqqında ikitərəfli Sazişi imzalamışdır.
Azərbaycanın iki ən böyük hava yolu şirkəti 2017-ci ildə “Made-in-America Boeing Jetliners” almaq üçün yeni müqavilələr bağlayıb və ümumi dəyəri olan 3 milyard dollarlıq bu müqavilələr Amerika iqtisadiyyatına töhfələrini verməklə ABŞ-da minlərlə insanın işlə təmin olunmasında yardım edəcək.
Azərbaycanla ticarət ABŞ-da 11 mindən çox iş yerinin dəstəklənməsinə yardım edir.
Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti Federal Home Loan Bank, Fannie Mae və Freddie Mac bonds da daxil olmaqla ABŞ Xəzinədarlığı, , eləcə də ABŞ borcu və səhmlərinə üçün 6 milyard dollardan artıq sərmayə yatırmışdır.

Azerbaijan enjoys being America’s biggest trade partner in the South Caucasus and has successfully pursued major mutually beneficial trade deals.
For example, Azerbaijan signed several major contracts with Boeing and the national air carrier – “Azerbaijan Airlines” - is the first company in the region to include the Boeing 787 “Dreamliners” in its fleet. Currently, “Azerbaijan Airlines” operates a direct flight between Baku and New York. In April of 2016, Azerbaijan and the United States signed the bilateral “Open Skies” agreement.
Azerbaijan’s two largest airlines signed new deals to buy Made-in-America Boeing Jetliners in 2017 and together, these $3 billion worth contracts will contribute to the American economy and help support thousands of jobs across the United States.
Trade with Azerbaijan helps to support more than 11,000 jobs throughout the United States.
The State Oil Fund of Azerbaijan has invested approximately $6 billion in the United States, including in the U.S. Treasury, Federal Home Loan Bank, Fannie Mae and Freddie Mac bonds, as well as in U.S. corporate debt and equities.