Azərbaycan Respublikasının Səfirliyi
Azərbaycan dünyanın ən əsas qovşaqlarından birində yerləşir. Əfsanəvi İpək Yolu üzərində yerləşən Azərbaycan uzun müddət mədəniyyətlərin qovuşduğu və inkişaf etdiyi bir məkan olmuşdur. Bura insanların ticarət etmək, düşünmək, yaratmaq və arzu etmək üçün toplandığı bir Vətəndir.
Azərbaycan öz qürurlu tarixinə və onun davamlı ənənələrinə sadiqdir. Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan qabaqcıl ölkə kimi inkişafa yönəlib.
Tarix
Ən erkən sivilizasiya məkanlarından birində yerləşən Azərbaycan zəngin və qədim tarixə malikdir. Əsrlər boyu müasir Azərbaycan dövləti və ondan daha geniş coğrafiyada Azərbaycan xalqı fərqli və unikal dövlətçilik və idarəetmə ənənələrini inkişaf etdirmişdir. Azərbaycan kimliyinin və Azərbaycan dövlətçiliyinin bir neçə minillikdən bəri müxtəlif dövlət quruluşlarında mövcud olmasına baxmayaraq, müasir Azərbaycan 1918-ci il mayın 28-də müsəlman dünyasında ilk parlament respublikası kimi yaranmışdır. O, 1920-ci ildə Bolşeviklər tərəfindən işğal olunmuş, lakin mövcud olduğu qısa müddət ərzində həmin Respublika tarixi Azərbaycan dövlətçiliyinin növbəti bir simvolu olmuşdur. Bu müddət ərzində Azərbaycan öz etnik və ya dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq öz vətəndaşlarına bərabər hüquqlar vermiş, o cümlədən kişilər və qadınlar səsvermə hüququna malik olmuşdur. Əslində, Azərbaycan ABŞ da daxil olmaqla bir çox dövlətdən daha öncə qadınları səs vermək hüququ ilə təmin etməyə nail olmuşdur. Bu unikal miras Azərbaycanı “müsəlman dünyasında ilk demokratik və dünyəvi respublika kimi beynəlxalq ictimaiyyət üçün nümunə” olaraq təqdim edən keçmiş ABŞ prezidenti Barak Obama tərəfindən tanınmışdır.
Bugün, 1991-ci ildə öz dövlətçiliyini bərpa edən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müstəqillik əldə etdikdən sonra öz dövlətlərinin nəzərəçarpan inkişafından qürur duyur.
Həm Avropa Şurası, həm də İslam Konfransı Təşkilatının üzvü kimi Azərbaycanın mövcud ziddiyyətləri bir araya gətirmək və daha geniş fikir birliyi aşılamaq üçün unikal mövqeyə malikdir. Əsrlər boyu yəhudi və xristian icmaları üçün vətən olan Azərbaycan eyni zamanda İsrail dövləti ilə güclü əlaqələr inkişaf etdirmişdir. Azərbaycanın tolerantlıq və mədəni dialoqun təşviqində öncüllüyü dünya liderləri tərəfindən geniş şəkildə tanınır və yüksək qiymətləndirilir.
ABŞ Dövlət Departamentinin keçmiş dövlət katibi Con Kerri Azərbaycanın “antisemitizmə qarşı mübarizəyə, müxtəlifliyə və plüralizmə sadiqliyinii” yüksək qiymətləndirmişdir. Dövlət katibi Kerriyə görə, “Azərbaycan müxtəlif dinlərin, müxtəlif məzhəblərin bir araya gəlmək, birgə yaşamaq və gələcəyə yol tapmaq bacarığı baxımından gözəl bir nümunədir.”
Boyuk qlobal səylərin nəticəsi etirafı olaraq Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) üzv ölkələri böyük səs çoxluğu ilə Azərbaycan Respublikasını BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2012-2013-cü illər üzrə qeyri-daimi üzvlüyünə seçmişdir.
Beynəlxalq səviyyədə sülhün təşviqində Azərbaycan fəal iştirak etsə də, uzun illər davam edən edən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin iyirmi faizi qeyri-qanuni olaraq Ermənistanın işğalı altındadır və etnik təmizləmə nəticəsində bir milyona yaxın insan məcburi köçkün həyatı həyatı yaşayır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri və digər beynəlxalq sənədlər, o cümlədən beynəlxalq vasitəçilik səylərinə baxmayaraq, Ermənistan beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərini inkar edir və Azərbaycanın ərazisindən öz hərbi qüvvələrini çıxarmaqdan imtina edir. Ermənistanın qeyri-qanuni işğalı regional sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdid kimi qalmaqdadır, Cənubi Qafqazın potensialının tam açılmasında maneə yaradır və hər iki tərəfdən tez-tez itkilərə səbəb olur

Azerbaijan sits at one of the world’s pivotal crossroads. An inclusive and diverse nation along the legendary Silk Road, Azerbaijan has long been a place where cultures intersect and flourish. It is a place where people come together to trade, think, create, and dream.
Azerbaijan is true to its proud history and its enduring traditions. At the same time, under President Ilham Aliyev’s leadership, it is innovative and forward-looking.
Being one of the oldest spots of civilization, Azerbaijan is a country with a rich and ancient history. Throughout centuries the people of Azerbaijan, have developed a distinctive and unique traditions of statecraft and governance in the territories of nowadays Azerbaijan and beyond. While an authentically Azerbaijani identity and statehood was already existed in different state formations since couple millennia, Azerbaijan has also emerged as the first parliamentary republic in the Muslim world on May 28, 1918. It was crushed in 1920 by the Bolshevik invasion, yet during its short existence, the Republic of Azerbaijan became another symbol of historical Azerbaijani statehood identity. It was at that time, that Azerbaijan granted its citizens equal rights regardless of their ethnic or religious affiliation, as well as equal voting rights to men and women. In fact, Azerbaijan granted full voting rights to women before many other nations, including the United States. This unique legacy was recognized by the former U.S. President Barack Obama, who described Azerbaijan as “an example for the international community as a first democratic and secular republic in the Muslim world.”
Today, the citizens of Azerbaijan, which restored its statehood in 1991, are proud of their long-standing tradition of diversity and their nation’s remarkable progress made since independence.
As a member of both the Council of Europe and the Organization of Islamic Conference, Azerbaijan is in a unique position to bridge divisions and to promote greater understanding. Home to vibrant and centuries-old Jewish and Christian communities, Azerbaijan has also developed strong relations with Israel. Azerbaijan’s leadership in promoting tolerance and cultural dialogue is widely recognized and highly valued by world leaders.
Former U.S. Secretary of State John Kerry praised Azerbaijan’s “commitment to fighting anti-Semitism and a commitment to diversity and pluralism.” According to Secretary Kerry, “Azerbaijan is a wonderful statement about the ability of different religions, different sects to come together and live together and to find a way forward.”
In recognition of its tremendous global strides, an overwhelming number of United Nations member-states elected Azerbaijan to become a non-permanent member of the UN Security Council for 2012-13.
Yet, even as Azerbaijan actively engages in promoting peace internationally, the protracted Armenia-Azerbaijan conflict remains unresolved with some 20 percent of Azerbaijan’s internationally-recognized territories under illegal occupation by Armenia and nearly a million people displaced by force as a result of ethnic cleansing. Contrary to several U.N. Security Council resolutions and numerous other international documents as well as international mediation efforts, Armenia continues to reject basic principles of international law and refuses to withdraw its military forces from Azerbaijan. Armenia’s illegal occupation remains a major threat to regional peace and security, an obstacle for unlocking the full potential of the South Caucasus and the cause of frequent loss of live on both sides.